Jak bezboleśnie przesiąść się z Gadu-Gadu na JAJCa?


Wstęp.

Wielu z nas używa w szkole najpopularniejszego chyba w Polsce komunikatora Gadu-Gadu. Problem w tym, że po wylogowaniu wszystkie ustawienia przepadają i za każdym razem mamy dziewicze GG o nieprzyjemnym dla oka wyglądzie. Od niedawna na szkolnych komputerach zainstalowany jest JAJC, dzięki któremu możemy korzystać z GG i innych systemów IM bez problemu, a JAJC będzie pamiętał wszystkie nasze ustawienia, listę kontaktów itp.

Jak to zrobić?

 1. Konfiguracja JAJCa

  Skrócony opis konfiguracji możesz znaleść na stronie BSSu a dokładny manual z pełnym opisem znajduje się tutaj.
 2. Transport Gadu-Gadu

  Aby zarejestrować się do transportu Gadu-Gadu musimy posiadać konto GG. #FIXME - czy mozna zalozyc konto via register in jajc? Wybieramy z menu głównego JAJCa 'Register Service' i wybieramy 'Gadu-Gadu Transport'. Tam wpisujemy swój numerek GG i hasło. Podczas rejestracji nie należy wybierać opcji importu kontaktów pomimo, że jest dostępna (czytaj niżej). W rosterze w grupie Agents/Transports powinna pojawić się pozycja gg.jabber.pjwstk.edu.pl oznaczona ikonką GG - słoneczkiem - jeżeli jest żółte to rejestracja do transportu przebiegła poprawnie i jesteś zalogowany do Gadu-Gadu.
 3. Import kontaktów

  Nie jest zalecane korzystanie z opcji importu kontaktów GG z servera ponieważ w najlepszym przypadku wogóle to nie zadziała, w gorszym - może zawiesić program.
  Aby przenieść kontakty z Gadu-Gadu do Jabbera potrzebny będzie nam plik 'kontakty.txt' ze spisem naszych kontaktów [w programie Gadu-Gadu 'menu Gadu-Gadu'->'Import/Eksport'->'Eksport listy kontaktów'->'Eksport do pliku']. Następnie wchodzimy na stronę http://www.chomik.eu.org/jabber/ tam wypełniamy formularz w następujący sposób: Po kliknięciu 'konwertuj' kontakty powinny zacząć się dodawać po kolei. Może to trochę potrwać i nie zawsze działa, ale w końcu musi się udać.
 4. Zmiana ikonek

  Aby JAJC bardziej przypominał Gadu-Gadu można zmienić ikonki przy kontaktach GG na standartowe słoneczka. Do tego celu potrzebujemy pliku gg.zip. Plik ten należy wgrać do katalogu w którym zainstalowany jest JAJC do podkatalogu icons [w szkolnej instalacji jest to już zrobione na serverze].
 5. Zmiana emotikonów

  Abyśmy mogli używać emotikonów znanych z Gadu-Gadu potrzebny będzie nam plik emot-gg.jisp najlepiej wgrać go do podkatalogu 'emoticons' w katalogu programu [to również jest dostępne na szkolnym serverze]. Następnie wchodzimy w Preferences JAJCa, wybieramy zakładkę 'Look & Feel', w opcji 'Smiles set' podajemy ścieżkę dostępu do pliku emot-gg.jisp i gotowe.
 6. Status pod kontaktami

  Wchodzimy w Preferences JAJCa, wybieramy zakładkę 'Roster', zaznaczamy opcję 'Display status in roster'.
 7. Dźwięki z Gadu-Gadu

  Wchodzimy w Preferences JAJCa, wybieramy zakładkę 'Sounds'. Tu możemy ustawić dowolne dźwięki dla różnych zdarzeń. Standartowe dźwięki Gadu-Gadu dostępne są w pliku gg-sounds.zip. Aby korzystać z dzwięków na uczelni musisz je sobie umieścić na swoim Zecie, ponieważ na serverze nie są dostępne.
 8. Polonizacja JAJCa

  Aby nasz JAJC komunikował się z nami po polsku potrzebujemy pliku polish.lng dostępnego ze strony twórcy programu, który należy wgrać do katalogu głównego JAJCa [na szkolnym serverze jest oczywiście standardowo dostępny]. Następnie należy wejść w opcje 'Tools'->'Language' w menu głównym. Tam należy wybrać język polski zamiast angielskiego.

Po tych zabiegach JAJC bardziej przypomina GG i przez to łatwiej się do niego przyzwyczaić po przesiadce z tego świństwa jakim jest GG. Bardzo szybko powinieneś[powinnaś] nie tylko przyzwyczaić się do JAJCa, ale przesiadka w drugą stronę będzie Ci się wydawała niemożliwością (;

(c) Michał Gałuszka
s3380@jabber.pjwstk.edu.pl
e-mail: michal<małpa>galuszka<kropka>pl
poprawki - NTNL