-o((: mAin:

JAJC manual


Logowanie

 1. pierwsze uruchomienie
 2. ustawienia konta
 3. priorytety
 4. JID i sieć serverów Jabbera
 5. linia poleceń

top
 1. pierwsze uruchomienie

     Zanim zaczniesz korzystać z servera Jabbera kilka informacji będzie niezbędnych. NBajprawdopodobniej możesz je uzyskać od administratora servera jabbera. Są to:

  top
 2. ustawienia konta

     Standardowo wszelkie ustawienia zapisywane są w rejestrze w kluczu 'HKEY_CURRENT_USER\Software\ABstract Software\JAJC'. Pliki JAJCa z historią wiadomości, kontakty etc, zapisywane są w profilu użytkownika w katalogu JAJC. Można zmienić tą ścieżkę modyfikując rejestr [HKEY_CURRENT_USER\Software\ABstract Software\JAJC\BaseDir] lub korzystając z linii poleceń.

  Na naszej uczelni autoryzacja przeprowadzana jest w domenie, więc jeśli zmienisz swoje hasło, nie zapomnij zmienić go również dla Jabbera. Dotęp do konfiguracji ustawień konta możesz zawsze uzyskać via menu -> tools -> accounts

  top
 3. priorytety

     Należy się słówko po co są priorytety. Otóż jest to mechanizm, pozwalający na korzystanie z tego samego konta w wielu miejscach na raz - np. możemy zostawić sobie aktywną sesję jabbera w domu, pracy i mieć przy sobie PDA, i odpalić sobie klienta w drodze. powstaje pytanie - gdzie ma dojść wiadomość, którą ktoś do Ciebie wysłał? Wiadomość zostanie przekazana do klienta, z najwyższym priorytem czyli największą liczbą. Wadą tekiego działania jest niestety to, iż wiadomości, które ktoś przysłał wcześniej nie będą widoczne - czyli jeśli pozostawiłe[a]ś sesję online w pracy i przyłączasz się z PDA [gdzie klient ma większy priorytet], to wiadomości, które były wysłane wcześniej są dostępne tylko lokalnie, w kliencie zainstalowanym w pracy [być może zmieni się to w niedalekiej przyszłości - należy pamiętać, że Jabber jest cały czas w fazie rozwoju.]JAJC oferuje opcję 'fetch unread messages', która w takiej sytuacji jest bardzo pomocna.
  Od wersji nb2oo4.o2.22, ustalanie priorytetów zostało przeniesione do 'custom presences'.

  top
 4. JID i sieć serverów Jabbera

     JID czyli Jabber ID[entyfication] jest identyfikatorem jednoznacznie określającym użytkownika. Zbudowany jest podobnie jak email i składa się z nazwy użytkownika i określenia na którym serverze się ten użytkownik znajduje. Przykładowo może to być: s6666@jabber.pjwstk.edu.pl. Jasnym wnioskiem jest, że na serverze 'jabber.pjwstk.edu.pl' może być tylko jeden użytkownik s6666, ale nie blokuje to takiej nazwy na innym serverze. Zapis taki będzie obowiązywał podczas poszukiwania lub próby dodania kontaktu użytkownika - będziemy wtedy poproszeni o podanie JIDa.
  Warto przy okazji wyjaśnić, że w przeciwieństwie do wszelkich innych service'ów IM, gdzie jedna firma troszczy się o wszelkie servery chroniąc nasze dane [czytaj - wciskając nam reklamy, i próbując za wszelką cenę zablokować dostęp z innych klientów aby zmonopolizować rynek], Jabber działa na zasadzie podobnej do serverów email. Każdy może postawić własny server jabbera, pozwolić zakładać konta osobom z zewnątrz, czy też zakładać je ręcznie. Ponieważ komunikacja odbywa się za pomocą ustalonego protokołu transmisja następuje w trybie użytkownik<->jabber server<->jabber server<->użytkownik. I tak zakładając konto dla większości usług IM jesteśmy uwiązani z trudnym do zapamiętania numerkiem. Wraz z narastają ilością użytkowników takich serverów, połączenia stają się coraz wolniejsze ze względu na przeciążenie serverów, ponieważ firmy nie zawsze stać na dostawienie nowych serverów. W przypadku jabbera takich problemów nie ma - obciążenie jest rozproszone pośród różnych dostawców.
  więcej możesz dowiedzieć się tutaj lub na stronie projektu Jabber.

  top
 5. linia poleceń JAJC

     JAJCa można uruchomić z dodatkowymi opcjami. Na razie obsługiwane są takie parametry:
  jajc.exe [--convert] [--no-drive-scan] [--debug] [--log] [--join=conference@jabber.room] [--home=path] [--file] [--sync-roster=filename/url] [--no-wizard] [profile_name]
  które oznaczają:
  Na uczelni stworzona jest ikona skrótu dostępna z menu start. Ma ona zdefiniowane od razu kilka parametrów uruchomienia:
  • --home=z:\ - dzieki któremu pliki konfiguracyjne przetrzymywane są na dysku Zet
  • --file - dzieki czemu konfiguracja jest przechowywana całkowicie w pliku, bez korzystania z rejestru
  • --join=pjwstk@conference.jabber.pjwstk.edu.pl - który jest odpowiedzialny za automatyczne dołączenie się do pokoju PJWSTK.
  Groupchaty można porównać do kanału IRC - gdzie każdy może porozmawiać z każdym. Pokój PJWSTK jest przeznaczony do intrakomunikacji między wszystkimi studentami - stąd automatyczne dołączenie do pokoju. W cześci dotyczącej preferencji znajdziesz kilka trików jak skonfigurować wszelkie opcje tak, aby okienka groupchatów nie doprowadzały do paranoi.
  Jeśli nie masz ochoty aby przyłączać się do pokoju 'PJWSTK' automatycznie musisz uruchomić JAJCa bez parametru --join[...] tworząc własną ikonkę skrótu - np. na dysku Zet - i przedefiniowując parametry uruchomieniowe.

top
-o((: mAin: