-o((: mAin:

JAJC manual


Menu

pulp jicon jbrowser notes headlines bookmarks main menu
górne menu składa się z sześciu elementów [od prawej]:
 1. icon.bookmarksbookmarks,
 2. icon.headlinesheadlines,
 3. icon.notesnotek,
 4. icon.browserbrowsera,
 5. icon.jajcikonki jajca
 6. icon.pulporaz menu głównego [żarówka].

top
 1. iconBookmarks

  (opcja dostępna od ver. nb-2oo4.o2.22)
  bookmarks
  pic.1.1 okno edycji bookmarków (nb2oo4.o6.o7)
  Bookmarki czyli 'zakładki' czy jak to kto nazywa, dają możliwość przechowywania skrótów do najczęściej używanych miejsc. Do tej pory można było zrobić sobie skrót do groupchatu, który był wyświetlany jako obiekt rostera. Do bookmarków w menu głównym można dodawać zarówno skróty do groupchatów jak adresy stron internetowych. Dzięki takiej opcji ulubione i najważniejsze adresy będą zawsze dostępne - ponieważ będą przechowywane na serverze.
  Podczas korzystania z groupchatów dostępna jest opcja icon'add to bookmark', która umożliwia dodanie groupchatu do listy skrótów. Można też dodawać linki ręcznie wybierając z menu bookmarks opcję 'manage bookmars'. Pojawi się ekran [pic.1.1] umożliwiający dodawanie skrótów. Jeśli wybierze się wpis typu 'URL' aktywne będzie pole określajce adres strony, jeśli wybierze się 'Conference' aktywne będą pola 'nick' i 'password' umożliwiające zapamiętania xyffki pod jaką chcemy być widziani w danym pokoju oraz hasła - jeśli pokój jest zabezpieczony hasłem.
  Ponadto, dostępna jest opcja 'Autojoin' umożliwiająca ustawienie automatycznego przyłączania się do wybranych groupchatów podczas startu programu. Opcja ta jest niezależna od 'autojoin' dostępnego w ustawieniach programu, będąc zarazem dużo wygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ daje możliwość ustawienia nicka pod jakim chcemy być w danym pokoju widoczni, oraz hasła, jeśli jest on takowym chroniony.

  top
 2. iconHeadlines

  okno headlines
  pic.2.1 okno headlines
  Otwiera okno przeglądania nagłówków newsów, czyli headlinesów. Seriwis opiera sie na powszechnie wykorzystywanym na stronach www protokole RSS. W skrócie polega to na tym, że większość serwisów udostępniających newsy udostępnia publicznie pliki RSS, które zawierają ich nagłówki, czyli skrócone wersje. Dzieki transportowi newsów dla jabbera, można otrzymywać informacje o newsach. Przysyłane są one jako specyficzna wiadomość - jeśli pojawi się nowy news, ikonka headlines będzie mrugała oznajmiając pojawienie się nowego newsa. Obecnie jedynym serwerem udoostępniającym publicznie newsy jest chrome.pl (tak swoją drogą posiada wiele serwisów newsowych). Aby zasubskrybować newsy, należy wysłać wiadomość do 'headlines.chrome.pl'. Otrzyma się wiadomość zwrotną ze spisem wszystkich dostępnych serwisów newsowych.

  top
 3. iconNotki

  Notki [notes] dają możliwość zapisywania sobie ważnych... czy mniej ważnych (; informacji. Notki są zapisywane na serverze, więc będą dostępne gdziekolwiek się zalogujesz. Jeśli notatka wymaga szczególnego bezpieczeństwa, możesz zabezpieczyć ją hasłem - będzie wtedy przechowywana w postaci zakodowanej.
  notes

  top
 4. iconJabber Browser

  Jabber Browser jest, jak nazwa wskazuje, narzędziem do przeglądania zasobów servera jabberowego. Główne okno wygląda w ten sposób:
  jabber browser

  Panel ten przydatny jest głównie administratorwi servera. Dla zwykłego usera większość opcji jest niedostępna. Na ekranie wylistowane są wszystkie zainstalowane opcje servera - tzw. transporty - które obsługuje. Wchodząc np. na transport gg pojawi się po prawej stronie opcja 'register' umożliwiająca zarejestrownie się na serverze GG. Ale jest prostrzy sposób - o którym będzie w dalszej części. Z bardziej interesujących a zarazem dostępnych rzeczy znajduje się tu conference.jabber.pjwstk.edu.pl, w którym można zobaczyć wszystkie istniejące pokoje.
  conference

  Wszelkie pozostałe opcje dostępne są via menu główne.

  top
 5. iconikonka JAJCa

  Jeśli się ją włączy, na liście kontaktów będą pokazywane jedynie kontakty aktywne. Tak też jeśli nasz interlokutor korzysta z trybu 'invisible' - trzeba ją odznaczyć aby widzieć również kontakty będące w trybie offline [wyłączone]. Bardzo przydatna opcja przy dużej ilości kontaktów w rosterze.

  top
 6. iconżarówka czyli menu główne

  Znajdują się tu wszytkie najpotrzebniejsze rzeczy - konfiguracja kont, transportów etc, oraz wszystko to, co powinno być 'pod ręką'. Czyli:

top
-o((: mAin: