-o((: mAin:

JAJC manual


TIPS'N'TRICKS

Poniżej wszelkie dodatkowe wiadomości, dotyczące JAJCa lub jabbera, które warto wiedzieć.

top

Plugins

   Pluginy dają możliwość rozszeżenia standardowych możliwości programu. Pluginy wprowadzają nowe możliwości rozszeżając opcje interface'u lub dając możliwości komunikacji, jakie nie są objęte standardem Jabber. Przykładem takich pluginów mogą być 'fileXfer' lub 'Push-To-Talk' dostępne ze srony autora. Pierwszy umożliwia przesyłanie plików pomiędzy klientami JAJC, drugi pozwala na transmisję głosową. Przy używaniu tego typu dodatków należy pamiętać, iż obie strony muszą mieć zainstalowany dany plugin.

Instalacja

Instalacja jest banalnie prosta. Pliki dodatków są to pliki dll, które należy skopiować do katalogu plugins:

Skąd zassać?

Poniżej kilka miejsc, w których można ściągnąć dodatki do JAJCa: Dostępne są również programy komercyjne, również w postaci pluginów dla JAJC:

top

Jabber via WWW

   Jeśli nie masz pod ręką swojego ulubionego klienta - czyli JAJCa (; , jesteś w publicznym miejscu typu kafeja internetowa na wakacjach, to nie znaczy, że nie możesz skorzystać z dobrodziejstw jabbera. Przedstawiam kilka linków, gdzie możesz znaleść klienta www do jabbera. Ponieważ cała konfiguracja kontaktów, notki, transporty etc itd znajdują się na serverze, z każdego miejsca na świecie będziesz miał dostęp do jabbera bez potrzeby specjalnej konfiguracji.

Ponadto dostępnych jest wiele klientów command line'owych, na użądzenia mobilne obsługujące java'e, istnieje klasa PHP umożliwiająca napisanie własnego klienta i wiele wiele innych...
Bardzo bogaty spis klientów znajdziesz na jabberstudio.

top

Alternatywne ikonki GG

   Na stronie JAJCa znajduje się zestaw dodatkowych ikonek rostera do programu. Standardowa wersja nie posiada ikon dla GG [alternative smiles set from Sergey Shintev, alternatywne ikonki by mesjasz]. Poza tym standardowe ikonki nie są zbyt urocze. Aby je zmienić należy skasować plik %jajcdir%\icons\gg.zip i zmienic nazwę ktoregoś z plików 'gg-*.zip' na 'gg.zip'. Po restarcie JAJC będzie korzystał z tego zestawu do pokazywania statusu na rosterze.

top

Otwarcie otrzymanej wiadomości za pomocą klawiatury

   Aby móc otworzyć otrzymaną wiadomość nie korzystając z myszki, wystarczy wykorzystać opcję klawisza skrótu dla operacji 'emulacja klinknięcia na ikonie w tray'u' [Simulate tray icon click].

top

TU MAM JAJCA

   JAJC oferuje bardzo przydatną funkcję, podczas gdy chce się nosić własne pliki wraz ze sobą na dysku przenośnym, lub po prostu chce się je przechowywać w innym miejscu: podczas startu rogram przeszukuje wszystkie dostępne dyski za plikiem o nazwie 'jajc_files_here'. Po odnalezieniu takiego pliku wszysktie elementy konfiguracyjne, które przechowywane są w plikach [skrzynki wiadomości, zcacheowane avatary, logi - jeśli są włączone, etc.] będą zczytywane z katalogu 'JAJC' na tym dysku. Jeśli katalog taki nie istnieje - zostanie założony. Należy zauważyć, że sam program może być gdziekolwiek indziej - np. w katalogu 'Program Files'. Dzięki temu, można na malutkim flashdrive'ie nosić ze sobą wszystkie ważne dla nas dane z programu - a po założeniu na nim pliku 'jajc_files_here' w katalogu głównym, to z niego będzie korzystał program, zamiast ze standardowej ścieżki do profilu użytkownika [standardowo pliki te są przetrzymywane w katalogu Documents and Settings dla danego użytkownika].
To właśnie ta opcja powoduje, że podczas startu na chwilę zapalana jest dioda flopa. Jeśli nie korzystasz z tej opcji, chcesz przyspieszyć start programu i/lub denerwuje Cię ta diodka - masz do dyspozycji opcję '--no-drive-scan'.
Żeby plik nie przeszkadzał, i troche żeby go zabezpieczyć, można mu nadać flagę 'hidden' lub/i 'system'.
Dyski przeszukiwane są od najstarszej literki dysku do najmłodszej [z -> a]. Dyski sieciowe i dynamiczne maja prawie zawsze starsze litery, dzięki temu jeśli taki plik znajduje się np. na dysku lokalnym 'd', po podłączeniu pendrive'a gdzie również jest taki plik, zostanie mu przypisana jakaś starsza litera - i ten katalog będzie wykorzystany jako domowy dla JAJCa.
Bawilem sie tez uprawnieniami i jajc wywoluje fukcje 'ifExist' - czyli nie trzeba miec nawet uprawnien odczytu do tego pliku. wystarczy miec upranienie listowania katalogu. bylo to zglaszane - w przypadku srodowiska wielouzytkownikowego, gdzie pliki sa na stale na roznych dyskach, jajc moglby sprobowac cos odczytac/zapisac do pliku. dzieki temu mozna byloby skorzystac z wielu takich plikow. ostatnio testowalem to dla versji o.o.7.1o6 i nie wiem jak to wyglada teraz...

top

Dla dysortografuw

   JAJC potrafi wykorzystać słownik ASpell do sprawdzania pisowni, przed wysłaniem wiadomości. Aby włączyć tą opcję trzeba najpierw zainstalować słownik. Ze strony http://aspell.net/win32 trzeba ściągnąć 'Full installer' - który instaluje sam engine słownika, a następnie można zaznaczyć które języki nas insteresują. Zostaną one dociągnięte z netu - więc jeśli masz zamiar robić to offline'owo, to musisz z tej stronki ściągnąć jeszcze instalator języka - wybierz z tabelki aspell-pl-????.exe [i inne, które cię interesują].
Po zainstalowaniu słownika w JAJCu można ustawić opcję 'Check messages by ASpell before send'. Teraz przed każdym wysłaniem wiadomości pojawi się ekran sprawdzania pisowni
aspell

Od wersji nb2oo4.o5.o1 w oknach wiadomości i chat pojawiły się opcje umożliwiające wymuszenie sprawdzenia wiadomości 'na żądanie' - czyli można wyłączyć sprawdzanie wiadomości przed każdym wysłaniem, i sprawdzać tylko wybrane.

top

X-files

   Nie działają ci niektóre checkboxy? np. wybór ikony dla kontaktu zawsze jest jako 'default', albo nie da się zaznaczyć opcji 'keep connected' dla transportu? JAJC nie zapamiętuje wprowadzonych skrótów klawiszowych dla kontaktów? Wynika to ze specyficznego przechowywania takich opcji na serverze - nazywa się to 'X Element'. Jeśli masz problem z takimi ustawieniami musisz zaznaczyć opcję 'Server doesn't support "X" element on roster' w ustawieniach konta.

top

Most Wanted

   JAJC pozwala na zdefiniowanie skrótów klawiszowych [hot keys] dla kontaktów oraz własnych statusów ['custom presences']. Dzięki tej funkcji jeśli często rozmawia się z kilkoma osobami - nie trzeba wyszukiwać ich w rosterze. Wystarczy zdefiniować dla tych osób skrót klawiszowy, aby szybko otworzyć okienko wiadomości.
PGM na ikonce kontaktu -> Advanced -> Hotkey

top
-o((: mAin: