jajc

JAJC


tu jest pełny >>:: manual JAJCa ::<<

mini FAQ


Co to jest JAJC?

JAJC, czyli Just Another Jabber Client, jest klientem do tzw. Instant Messagingu czyli jeśli ktoś woli, komunikacji w czasie rzeczywistym. Jeśli nadal ktoś ma wątpliwości co to takiego, to przykładami innych klientów IM są np.: Gadu-Gadu, ICQ, Tlen, MSN, AIM itd etc...
Postanowiliśmy wykorzystać tego klienta do intra-komunikacji na naszej uczelni.

Jabber

W przeciwieństwie do wszystkich wymienonych klientów, JAJC nie jest komunikatorem wykorzystującym własny protokół - jest on jednym z wielu klientów, które porozumiewają się za pomocą protokołu Jabber. Jest to nowy, rozwijający się projekt open-source, ktory ma wiele zalet w porownaniu do wszystkich pozostalych rozwiązań... długo by się rozwodzić na temat zalet jabbera dla tego zainteresowanych odsyłam na polską stronę projektu.
Z najważniejszych informacji, które mogą was przekonać do tego rozwiązania są:
lepiej będzie jeśli przeczytacie krótkie info na stonie BSSu, edytowanej przez pstryka - administratora servera jabber. Znajdziecie tam troche więcej informacji ogólnych oraz kilka przydatnych tipsów - np. jak przenieść kontakty po zmienie servera.

Konto na serverze

Uczelniany server jabbera autoryzuje się w domenie, więc każdy student ma automatycznie konto sxxxx. Jeśli osoba chciałaby być widoczna pod jakimś innym nickiem, może go sobie wpisać w vCardzie - niestety nie da to możliwości dodania usera jako nick@jabber.pjwstk.edu.pl, ale po dodaniu kontaktu w rosterze będzie widoczny defaultowo pod nickiem wpisanym w vCardzie.

Dla czego akurat JAJC?

JAJC został wybrany spośród wszystkich dostępnych klientów ze względu na to, że jest najszybciej rozwijającym się klientem, dającym największe możliwości konfiguracyjne.

NightBuild

Na stronie JAJCa dostępne są do zassania dwie wersje programu: z instalatorem oraz NightBuild. Wersje NB nie mają w żadnym razie statusu 'beta'. Wersje nb są updateowane przez twórce niemal codziennie i zawierają bardzo dużo nowych opcji. Nie należy się bać z nich korzystać, ponieważ sam engine JAJCa pozostaje nie zmieniony, a do dyspozycji będziemy mieli wiele nowych możliwości. Najgorszą rzeczą jaka może się przytrafić przy używaniu nb to jakaś nie działająca funkcja. Wystarczy kilka dni później zassać nową werjsę - najprawdopodobniej będzie to już poprawione.
To tak pokrótce osssoowoklechoooci. Zapraszamy do korzystania z JAJCa i testowania naszego szkolnego serwera Jabbera. Aby pomóc wam stawiać pierwsze kroki w korzystaniu z tej usługi przygotowałem krótkie how-to, opisujące wstępną konfigurację klienta JAJC. Jeśli projekt będzie cieszył się zainteresowaniem z waszej strony z chęcią będę rowijał tę witrynkę - zarówno FAQ jak HOWTO. Czekam zatem na maile z pytaniami/propozycjami.

JAK BEZBOLEśNIE PRZESIąść SIĘ Z GADU-GADU


:: manual JAJCa ::